Co je Roblox a proč se těší takové popularitě?

Roblox, původním názvem DynaBlocks, je multiplayerová platforma, pomocí které mohou její uživatelé vytvářet vlastní hry a následně je v online prostředí sdílet s ostatními. Jedná se o free-to-play platformu. Vývojářem hry je studio Roblox Corporation, založené dvojicí tvůrců v roce 2004 v Americe.

Právě proto, jakým se Roblox stal hitem, vám v tomto článku zodpovíme všechny vaše zvídavé dotazy.

Oblíbenost

V únoru loňského roku platforma zaznamenala na 200 milionů aktivních uživatelů. Co ale stojí za tak obrovskou popularitou celé hry?

Jedním z důvodů je třeba možnost podílet se na chodu virtuálního světa. Kreativní činnost plná výzev zabaví nejednoho tvůrčího hračičku. Hra Roblox navíc hráče jen zřídka může omrzet vzhledem k tomu, že platforma nabízí stále nové a neokoukané hry vyvíjené samotnými hráči.

Celou platformu navíc v uplynulých letech opět vynesla na výši i pandemie zachvacující svět. Oblíbenost Robloxu vzrostla právě proto, že omezené možnosti společenského vyžití v reálném světě bylo možné snadno vykompenzovat formou virtuálního navazování přátelství a jiného komunikování s ostatními lidmi. Popularita hry ale s odezníváním protipandemických opatření rozhodně nikam nemizí a Roblox se stále těší přízni svých fanoušků.

Nicméně i Roblox má své mouchy. Pokud vás zajímá, co je na Robloxu kontroverzního a proč se o jeho přínosnosti (nebo spíše škodlivosti) pro děti vedou vášnivé spory, přečtěte si článek na našem blogu, kde jsme toto téma rozebírali.

Roblox verze vlaku Pendolino

Co mě hra bude stát?

Jak již bylo zmíněno, hra funguje na principu free-to-play, je tedy zcela zdarma k využití. Pro zájemce ale existuje i možnost dokoupení herní měny zvané Robuxy, která následně slouží k pořízení různých kosmetických vylepšení. K těm patří například oblečení či doplňky pro hráčský avatar, případně další vybavení.

Robuxy lze zdarma získat prodejem vlastnoručně vytvořeného herního obsahu, který se ale pochopitelně nevyrobí sám. Proto existuje možnost měnu získat i jinými cestami, a to skrz pravidelně vyplácené stipendium pro hráče s prémiovým stupněm členství, případně přímou koupí za reálné peníze. Právě s nákupem vám může pomoci třeba článek rozebírající, jak Robuxy pořídit a kolik stojí. Robuxy vydělané tvorbou a prodejem her v Robloxu lze naopak za reálné peníze směnit a to za asistence speciálního software DevEx čili Developer Exchange.

Existují i weby přislibující Robuxy zdarma, případně různé robuxové generátory, často se však jedná o podvody. Je proto nutné být před takovými stránkami na pozoru a radši nad nimi ani neplýtvat časem.

Roblox verze Spidermana.

Módy a hry

Co přesně jsou to Roblox módy? Jedná se o jinými hráči vytvářený virtuální obsah, který přináší nové unikátní zážitky a čerstvý přísun zábavy pro každého uživatele Robloxu.

Zde vám přinášíme ty nejlepší hry v Robloxu v přehledném výčtu.

Natural Disaster Survivor

Jedná se o typickou survivor hru, kdy je cílem hráčů ustát, přečkat, zkrátka přežít několik živelních pohrom, které na ně hra přichystala. Hráči tedy nesoupeří mezi sebou, ale proti neúprosnému hernímu prostředí, které se je snaží porazit.

Murder Mystery 2

V případě hry Murder Mystery 2 se hráč stává jednou ze tří rolí, každá má zároveň svůj specifický cíl. Svým principem hra nejvíc připomíná zřejmě oblíbenou hru Městečko Palermo či její sestřičku Town of Salem.
Ale pozor, nic pro slabší povahy! Hra je hororového žánru, a tak ji ocení spíš fanoušci temněji zaměřených her.

Brookhaven RP

Fandové roleplayingového žánru a hry na hrdiny obecně si jistě zamilují hru Brookhaven RP, která umožňuje žít ve vlastním virtuálním domku, seznamovat se s novými kamarády a zkrátka objevovat svět kolem.

Adopt me!

Každý, kdo si vždy přál vlastní zvířátko, ale z nějakého důvodu ho nemohl mít doma, bude nadšený z této robloxové hry, která hráči nabízí možnost adoptovat si vlastního mazlíčka, starat se o něj a zdobit jeho domov dle vlastní fantazie. Díky multiplayerovému formátu lze do hry rovněž zapojit prvky roleplayingu.

Tower of Hell

Tato hra je určená pro opravdové milovníky výzev. Úkolem je jako první zdolat náhodně vygenerovanou svislou překážkovou dráhu, která navíc neposkytuje žádné záchytné body. Připravte se na trochu frustrace, ale zároveň velkou spoustu zábavy!

   

Kde všude hrát Roblox?

Častou otázkou je také, jaké Roblox platformy jsou hráčům k dispozici. Právě multiplatformový přístup Robloxu je jednou z obrovských výhod celé hry. Roblox na PC lze hrát přes Microsoft Windows či Mac OS, zároveň si ho mohou užít i uživatelé Androidu, Fire OS či iOS. Co více, je dostupný dokonce i na konzolích Xbox.

Od října 2023 si konečně zahrají Roblox i majitelé konzolí PlayStation 4 a PlayStation 5. Nespornou výhodou hry zůstává, že je cross-platform a nezáleží tak, na jakém typu zařízení vaši přátelé hrají. Příznivci Xboxu si tak v klidu mohou kooperativně zapařit s PlayStation nebo PC hráči.

Jedna z nejpopulárnějších her na Roblox - Natural Disaster Survival.

A jak hrát Roblox? Hraní Robloxu je snazší, než se může zdát. Stačí z jakéhokoliv internetového prohlížeče navštívit oficiální stránku hry a poté se zaregistrovat či se rovnou přihlásit. Jakmile je hráč nalogován, najde si svou vysněnou hru, stiskne zelené tlačítko Play a počká, až se nainstaluje Roblox Player. Poté znovu navštíví stránku hry, stiskne Play a jako program, ve kterém se hra spustí, vybere právě Roblox. Pak už stačí jen zamířit za dobrodružstvím!


Pomohl vám tento článek?