5 nejlepších počítačových her pro nevidomé hráče

Vojtěch Mišura
27. 11. 2023 14:30
5 nejlepších počítačových her pro nevidomé hráče

Velká i menší vývojářská studia do svých her přidávají prvky přístupnosti, tak aby si je mohli užít také nevidomí hráči. Vzorem může být třeba první vysokorozpočtová hra pro nevidomé The Last of Us Part II od Naughty Dog. Na jejich práci navázali další včetně unikátní české hry 1428: Shadows over Silesia, která využívá dosud nepoznané technologie.

Obsah článku

1428: Shadows over Silesia (2023)

České nezávislé studio Kubi Games vytvořilo akční adventuru zasazenou do období husitských válek. Atraktivní mix hádanek, akčních soubojů i stealth pasáží nabízí řadu funkcí, které hru zpřístupňují všem hráčům bez rozdílu včetně těch nevidomých.

Nejedná se pouze o čtení textu nebo základní navigaci, ale obsahuje například speciální popisy okolního prostředí, hlášení zbývající vzdálenosti do cíle nebo sonar, který hráčům umožní prozkoumávat a orientovat se v okolním světě. Za své zpracování už hra získala mnoho mezinárodních ocenění a po The Last of Us a God of War jde teprve o třetí velkou hru přístupnou všem hráčům v takovém rozsahu.

Průměrné hodnocení: 7/10

God of War Ragnarök (2022)

God of War Ragnarök mohou hrát i lidé se zrakovým, sluchovým nebo motorickým postižením. To umožňuje více než 60 prvků přístupnosti jako je funkce automatického sprintu, míření či blokování předmětů. Rozsáhlé možnosti nabízí také upravení velikosti titulků, zvukovou nápovědu či režim vysokého kontrastu a zvukové stopy pro nevidomé. God of War tak dokázala navázat na první přístupnou AAA hru - The Last of Us Part II.

hodnocení IGN: 10/10

To the Dragon Cave (2022)

Další český zástupce na seznamu je oceňěnovaná akční audio hra To the Dragon Cave. Ve hře budete mít za úkol utéct z dračího doupěte, probojovat se devíti různými lokacemi a prostřílet se skrz záplavu nepřátel na svobodu. Hra vás při pohybu bude sama navádět - řekne vám, z jaké strany se k vám blíží nepřítel a vy se pak pohybem prstu na displeji vašeho mobilu můžete libovolně otáčet a švihnutím prstu zaútočit. Titul podporuje Android i iOS.

Průměrné hodnocení: 8/10

Evidence 111 (2022)

Evidence 111 je česká detektivní interaktivní audiohra, ve které se ujmete role vrchní inspektorky Alice Wellsové, která obdrží záhadný telefonát od tajemného anonyma, který ví věci, o kterých se nikdo neměl dozvědět.

Hra využívá jedinečný prvek tzv. "binaurálního audia", který je známý především z virtuální reality. V jednoduchosti jde o prostorový zvuk, který vám pomůže s orientací v prostoru, aniž byste k tomu potřebovali zrak.

Průměrné hodnocení: 7/10

The Brave Brain (2022)

To, že se čeští vývojáři hrám pro nevidomé hráče věnují, svědčí i kvízová hra Brave Brain, kterou vyvinulo studio Kikiriki Games (stejně jako To the Dragon Cave). Kvízová hra nás seznámi s různými zeměmi z celého světa a budete při ní soupeřit s ostatními hráči o lepší umístění v pravidelných týdenních žebříčcích. Zatím je k dispozici 12 zemí, tvůrci ovšem slibují, že časem přibudou další lokace.

Průměrné hodnocení: 7/10

Podívejte se také na přehled pěti nejlepších hudebních her.

Top 5 her pro nevidomé hráče

  1. 1428: Shadows over Silesia
  2. God of War Ragnarök
  3. To the Dragon Cave
  4. Evidence 111
  5. The Brave Brain
Štítky: Steam

Doporučené články

Diskuze

* Povinné položky

Zatím je tu ticho. Prolomte ho jako první.