Co je Fortnite a proč je tak populární?

Vojtěch Mišura
14. 03. 2024 16:30
Co je Fortnite a proč je tak populární?

Když v roce 2017 společnost Epic Games oznámila novou Battle Royale s názvem Fortnite, asi nikdo nemohl tušit, jaký poprask tím na herní scéně způsobí. Po sedmi letech od spuštění je Fortnite celosvětově suverénně nejhranější hrou, má přes 200 milionů registrovaných hráčů, čímž konkuruje takovým gigantům jako například streamovací službě Netflix.

Obsah článku

Základ hry je přitom naprosto jednoduchý, v tom je ostatně její největší genialita. Hra je až neuvěřitelně návyková, někteří psychologové její vliv na psychiku přirovnávají k závislosti na drogách... Může být hraní Fortnite pro děti nebezpečné? Nebo jde prostě jen o jednu z tisíce her, u které si užijí zábavu i socializaci se svými vrstevníky?

Dostupnost zdarma a neustále aktualizovaný obsah

Klíčovým důvodem úspěchu je mimo jiné extrémní dostupnost napříč všemi platformami od PlayStationu, Xboxu a Nintendo Switch, po mobilní zařízení, které nosí každý neustále po kapsách. Hra je navíc zcela zdarma - stačí stáhnout a hrát. Do hry se okamžitě vžijete a její jednoduchá pravidla zvládne úplně každý. Vývojáři navíc hře věnují extrémní péči. Každý týden v ní naleznete nové předměty nebo skiny (převleky pro postavy). Hráče tak udržují v neustálém napětí a těšení se na další rozšíření.

Skiny ve Fortnite

Fortnite historie hry

Historie Fortnite sahá do roku 2011, kdy hra byla poprvé představena v rámci akce Spike Video Game Awards (předchůdce Game Awards). V této době šlo ale pouze o prototyp, který s dnešní hrou nemá téměř nic společného. Původně totiž nemělo jít ani o Battle Royale - hráči mezi sebou měli spolupracovat a zachránit tak zbytek lidstva poté, co katastrofa vyhladila 98% populace. 

Vývojáři z Epicu ale pochopili, že k udržení dlouhodobého zájmu hráčů budou potřebovat změnit systém hry na více soutěživý. V listopadu 2013 byla plánovaná premiéra odložena a předběžný přístup ke hře byl nakonec spuštěn až v roce 2017. Beta Battle Royale pak byla spuštěna 6 týndů po placeném předběžném přístupu k Save The World. 
Za pouhé 2 týdny se zaregistrovalo na 10 milionů hráčů. Touto dobou už bylo jasné, že jedná o obrovskou pecku, která zahýbe celým herním světem.

Fortnite: Přežije 1 ze 100 hráčů

Na mapě vždy startuje 100 hráčů, kteří mezi sebou bojují, dokud nezůstane poslední vítěz. Hrát můžete buď sami za sebe nebo v týmech. Vždy začínáte se základní výbavou - sekerou a padákem. Jakmile dopadnete na ostrov, začíná nemilosrdný battle royale o přežití. Budete sbírat zbraně nebo stavět budovy, opevnění, bunkry a další taktické stavby. Čím lépe se naučíte využívat zdroje, zbraně a nástroje, tím větší šanci k vítězství máte.

Kolik hráčů hraje Fortnite

Fortnite hraje přes 200 milionů registrovaných hráčů po celém světě, čímž jde o nejhranější hru současnosti.

Vývoj grafiky Fortnite od roku 2009 do roku 2022

Závislost na Fortnite

Díky své adrenalinové akci a sběratelským předmětům může hra podle psychologů působit návykově podobně jako jakákoliv droga. Zájem o hru sdílí silná hráčská komunita, která mezi sebou aktivně komunikuje. Může se tak stát, že hráč najde v ostatních členech “silnější” zázemí, než jaké okolo sebe má v reálném světě, kterému v důsledku může věnovat méně pozornosti. Nebezpečí tak netkví v samotné hře, jako spíš v možnosti narušení sociálních vazeb, které mohou vést k postupné izolaci a následně i různým psychickým či fyzickým obtížím. Rodiče by měli zbystřit, pokud se dítě chová podrážděně, nervózně, ztrácí kontakt s přáteli nebo má zvýšené problémy ve škole. K takovému chování nicméně může vést spousta jiných "spouštěčů". Jako pro většinu rizik k závislosti platí stará dobrá zásada od starořeckých filozofů: "Ničeho příliš."

Mrkněte také na článek Fortnite zamyká vybrané kosmetické doplňky!

Fortnite platformy

  • Windows
  • Mac OS
  • PlayStation 4
  • PlayStation 5
  • Xbox One
  • Xbox Series X/S
  • Mobilní telefony iOS
  • Mobilní telefony Android

Doporučené články

Diskuze

* Povinné položky

Zatím je tu ticho. Prolomte ho jako první.