Pán prstenů: Prsteny moci - 7 faktů, které musíte znát před shlédnutím seriálu

Vojtěch Mišura
05. 04. 2024 12:28 Aktualizováno
Pán prstenů: Prsteny moci - 7 faktů, které musíte znát před shlédnutím seriálu

Nový seriál ze světa Pána prstenů přináší mnoho otázek ohledně Druhého věku, ve kterém se celý příběh odehrává. O tomto období víme především díky Silmarillionu - velkolepé kroniky, ve které jsou do detailu popsány dějiny Středozemě, a to od jejího vzniku až po konec Třetího věku.

Připravili jsme pár zásadních faktů, které vám pomohou se ve spletitém ději orientovat.

Obsah článku

1) Bylo vyrobeno 19 prstenů s menší mocí

Kromě Jednoho vládnoucího prstenu bylo během Druhého věku vyrobeno ještě 19 dalších prstenů s menší mocí, které po staletí ovlivňovaly dějiny Středozemě. Tři zhotovil Celebrimbor, který proslul jako vládce a nejlepší kovář staré elfské říše zvané Eregion, a zbylých šestnáct vytvořili další elfští kováři z Celebrimborovy družiny.

Prsteny měly moc prodlužovat svým nositelům život a uchovávat a vytvářet krásu. V utajení byl ale ukován ještě Jeden prsten

2) Tři prsteny Sauron nikdy neovládl

Sauronovi se skrze Jeden prsten podařilo ovládnout všech 9 prstenů patřící lidským králům i některé ze 7 prstenů náležící trpaslíkům. Tři prsteny, které ukoval Celebrimbor se mu nicméně nikdy pod moc nedostaly. Celebrimbor totiž prsteny vytvořil bez Sauronova vědomí.

Na rozdíl od ostatních Tři prsteny své majitele nedokáží ukrýt, zato disponují léčivou a ochrannou silou, která chrání své majitele i jejich panství před temnotou.

Tři elfské prsteny:

 1. Narya - Prsten ohně byl osazen rubínovým kamenem, dokáže v lidech zažehnout touhu po spravedlnosti a probouzet naději a dobro.
 2. Nenya - Prsten vody je vyroben ze vzácného mithrilu a má schopnost uchovávat a chránit sílu, jeho nositelkou byla Galadriel.
 3. Vilya - Prsten vzduchu ze zlata osázený safírem, nejmocnější ze 3 elfských prstenů.

Tři Prsteny moci patřící elfům

3) Příběh se odehrává během Druhého věku stovky let před Pánem prstenů

Příběh Prstenů moci je zasazen do Druhého věku Středozemě, tedy do dlouhého období trvajícího téměř tři a půl tisíce let (přesně 3 441 let). Druhý věk začíná založením Šedých přístavů a končí porážkou Saurona v bitvě pod Horou osudu, kde je přemožen Isildurem (úvodní scéna Společenstva prstenu).

Pán prstenů: Prsteny moci Historie Středozemě

 • 1. věk - doba trvání 590 let
 • 2. věk - doba trvání 3441 let
 • 3. věk - doba trvání 3021 let
 • 4. věk doba trvání ?

4) V zemi, kde ještě neexistoval Kraj

Další velkou změnou oproti původní trilogii a možná i největším rozšířením kánonu je přítomnost Chluponohů, tedy přímých předků Hobitů, kteří ale v této pradávné době ještě vandrovali Středozemí a teprve hledali místo, kde by se mohli bezpečně usadit. Malebný Kraj tedy ještě v době seriálu neexistuje a Chluponozi resp. budoucí Hobiti si své místo pod středozemským sluncem teprve musí vydobýt.

5) Finrod (bratr Galadriel) utvářel dějiny Prvního věku

Na samém začátku seriálu se seznamujeme s bratrem hlavní hrdinky Galadriel - Finrodem, který stál u mnohých zásadních momentů Prvního věku. Založil jedno z nejslavnějších elfských království - Nargothrond, kde vládl až do své smrti.

Úzce spolupracoval s trpaslíky, s jejichž pomocí vytvořil mocný náhrdelník Nauglamír, který byl považován za nejdokonalejší dílo trpaslíků. Nádherný šperk padl svému nositeli na míru a každý s ním vypadal důstojně a krásně. Finrod byl také první elfský vládce ve Středozemi, který se rozhodl přátelit a spolupracovat s lidskou rasou.

Finrod bratr Galadriel v úvodní scéně Pán prstenů: Prsteny moci

6) Datum Tolkienovy smrti odpovídá počtu Prstenů moci

Zajímavou shodou okolností datum Tolkienovy smrti, které se shodou okolností shoduje v pořadí čísel s počtem Prstenů moci. Profesor zemřel v roce 1973. Tedy 1 prsten, 9 prstenů patřící lidem, 7 trpaslíkům a 3 elfům. Náhoda…?

7) Krvavá historie 7 trpasličích prstenů

O sedmi prstenech darovaným trpaslíkům se toho ví jen málo. Sauron jimi obdaruje trpasličí pány v naději, že dostane trpasličí říši pod svou kontrolu, ale historie ve vyvíjí úplně jinak. Vzdorovití trpaslíci jeho moci přímo nepodlehnou, nicméně prsteny na ně přesto působí zhoubnou mocí. Zvyšují totiž jejich už tak silnou touhu po bohatství a dolování pokladů, což vede k zničující válce.

Dva ze Sedmi prstenů jsou nakonec vypátrány Sauronem, čtyři zkonzumovány draky, které přilákalo obrovské trpasličí bohatství a poslední zůstává uchován u krále Thráina II až do jeho uvěznění v pevnosti lesních elfů Dol Guldur, kde se prstenu opět zmocnil Sauron.

7 prstenů patřící trpaslíkům

Pán prstenů: Prsteny moci - Kdy budou nové díly?

  1. díl Stín minulosti - 2. září 2022
  2. díl Na moři - 2. září 2022
  3. díl Adar - 9. září 2022
  4. díl - 16. září 2022
  5. díl - 23. září 2022
  6. díl - 30. září 2022
  7. díl - 7. říjen 2022
  8. díl - 14. říjen 2022

A jestli vás zajímají informace z dalšího seriálového hitu současnosti, koukněte na článek Rod draka - nové díly, seznam draků, obsazení.

Štítky: Netflix

Doporučené články

Diskuze

* Povinné položky

Zatím je tu ticho. Prolomte ho jako první.