Co lze platit mobilem z kreditu i paušálu?

Placení za pomoci SMS a mobilních plateb (tzv. mPlateb) čím dál populárnější. Je tomu tak především kvůli nesporným výhodám, které tato platební metoda přináší - to jsou především rychlost, jednoduchost a bezpečnost. Využít se mobilní platba dá třeba když nechcete obchodu poskytovat údaje vaší platební karty nebo zkrátka chcete platit vše najednou při hrazení faktury za telefon. A co vše takhle můžete nakoupit? Právě na to se podíváme v tomto článku.

Placení telefonem je bezpečné a jednoduché.

Jak platit pomocí mobilu?

Nejprve si povězme, jak se platí mobilem. Obecně se tyto platby dělí na dvě skupiny - SMS platby a mPlatby.

Platba SMS

Platba přes SMS je celkem běžnou záležitostí, zakoupíte pomocí ní třeba jízdenku na MHD. Tuto platební metodu můžete využít u jakéhokoliv operátora, stačí povolit prémiové SMS. Cena se potom strhává z kreditu nebo připočítává k ceně paušálu.

mPlatba

Abyste mohli využít mPlatbu, je nutné mít telefon vedený u jednoho ze třech velkých operátorů (Vodafone, O2, T-Mobile). U virtuálních operátorů jako jsou Kaktus, Mobil.cz nebo Tesco Mobile je platba kreditem či paušálem možná jen v případě výše zmíněné SMS platby.

Loga tří velkých operátorů v ČR.

Opět je třeba mít mobilní platby povolené. To lze jednoduše zařídit krátkou domluvou s operátorem či v nastavení v mobilní aplikaci. Pak už jen stačí při nákupu zvolit, že chcete platit m-platbou. Operátor vám zašle potvrzovací SMS s kódem, pomocí kterého platbu dokončíte. Částka se vám potom strhne z kreditu nebo propíše k měsíčnímu vyúčtování. Tento průběh je vesměs stejný u všech operátorů. Je to opravdu snadný proces, platit kreditem z mobilu se tedy nemusíte bát.

Kde jde platit kreditem a paušálem

Platba přes mobil měla dříve poměrně široké využití, jelikož pro ni neplatily žádné limitace, protože mobilní operátoři byli poskytovatelé platebních služeb. Od 13.1. 2019 však platí v celé Evropské unii nová regulace, tzv. PSD2, která poskytování platebních služeb výrazně zesložiťuje. Kvůli této regulaci mobilní operátoři přestali poskytovat platební služby a nyní mohou přijímat platby pouze za služby a produkty, u kterých to zákon i nadále umožňuje. V některých zemích mPlatby této regulaci operátoři přizpůsobili, v Česku zatím ne. U nás je tedy výrazně omezené, co lze platit kreditem z mobilu.

Co jde v ČR platit mobilem?

  • digitální obsah
  • jízdenky a vstupenky
  • charitativní příspěvky
  • dárkové kupony

Asi nejčastější využití nachází platba telefonem v segmentu digitálního obsahu, a to přímo v rámci mobilních telefonů. Pomocí nich totiž můžete platit za aplikace v Google Play i App Store. Cena se vždy strhne z kreditu nebo přičte k fakturaci. Jelikož možnosti platby jsou v těchto obchodech velmi omezené, je to jedna z mála možností, jak se vyhnout poskytnutí čísla platební karty korporacím jako je Google a Apple. Google Play nabízí třeba ještě platbu pomocí kuponů paysafecard, App Store však jinou alternativu nenabízí. Stejným způsobem může být platba mobilem využita i k úhradě služeb jako je Netflix a Youtube Premium či nákup her a aplikací v Samsung Galaxy Store nebo Xbox Store a dalších. Pokud sháníte tip na dobrou mobilní hru, pak je zajímavou možností například Assassin's Creed.

 

Platit mobilem můžete i z pohodlí domova.

Neméně častým využitím je nákup jízdenek na MHD. Zde je využívána hlavně platba pomocí SMS. Stačí poslat zprávu v určitém tvaru na dané telefonní číslo a obratem vám dorazí SMS s jízdenkou. To se hodí především když nemáte čas koupit tištěnou jízdenku. Obdobným způsobem lze zakoupit i vstupenky na nejrůznější kulturní či sportovní akce. 

Dalším zajímavé uplatnění nachází mobilní platby v charitativních platbách. Řeč je o poměrně známé zkratce DMS - dárcovské SMS. Díky této funkci můžete pohodlně podpořit dobrou věc. Jedná se o unikátní systém - jinde než v Česku jej nenajdete. 

V neposlední řadě můžete skrze m-platbu zakoupit dárkové kupony do mnoha herních a streamovacích služeb. Kupony spadají do kategorie digitálního obsahu, můžete je tedy bez problému pořídit za pomoci mobilní platby. Během okamžiku tak můžete nevyužitý kredit přetavit v předplatné Voyo nebo Netflix, kupon na dobití Steam peněženky nebo třeba PlayStation Plus, a to buďto pro svoje vlastní využití, nebo jako dárek pro blízké. Pořízení i následné využití kuponu je opravdu rychlé a zvládne jej každý. Pokud tedy máte třeba nevyužitý kredit, který brzy propadne, a nevíte, jak s ním naložit, kupony jsou jednou z nejlepších voleb.

Limity při placení kreditem a paušálem

Limity m-plateb jsou u každého operátora trochu jiné, obecně však platí, že je stanoven limit na výši jedné transakce a limit na celkovou částku během jednoho měsíce. Výše limitů je stanovena zákonem - dle něj se jedna platba může rovnat maximálně 50 EUR a celková částka za 1 měsíc maximálně 300 EUR. Operátoři mohou potom limity dále pouze snižovat, zvýšení limitů tedy není možné. Obnovují se však vždy na začátku nového zúčtovacího období.

Tyto limity jsou společné pro všechny prémiové služby: m-platbu, Premium SMS, dárcovské DMS i Audiotex.

Pro detailní přehled limitů mobilních plateb nahlédněte do tabulky níže.

Přehled limitů m-plateb u jednotlivých operátorů

  T-Mobile Vodafone O2
Limit pro jednu platbu 1 200 Kč 1 200 Kč 1 200 Kč
Měsíční limit 7 200 Kč 5 000 Kč 7 100 Kč
Roční limit 60 000 Kč neuvádí se 60 000 Kč

Pomohl vám tento článek?