Nejlepší LGBT hry TOP 10

Vojtěch Mišura
26. 02. 2024 15:00
Nejlepší LGBT hry TOP 10

LGBT+ postavy se ve videoherním průmyslu objevují už od praherních dob (poprvé pravděpodobně ve hře Caper in the Castro z roku 1989). Během více než třicetiletého vývoje si jejich zobrazení prošlo mnoha proměnami. Z okrajového tématu se postupně staly hrdiny několika velkých AAA sérií včetně blockbusterů jako The Last of Us nebo Baldur's Gate.

Obsah článku

1) Mass Effect

Mass Effect je průlomovou sérií, která navždy změnila přístup velkých herních vývojářů k LGBT+ tematice. Zatímco v minulosti queer postavy fungovaly často jen jako zpestření nebo komické prvky, Mass Effect nabídl možnost budování plnohodnotných mezilidských vztahů včetně těch homosexuálních.

Nejvíce možností přináší zatím poslední díl série Mass Effect 3, kde kromě nejrůznějších “úletů” můžete rozvíjet také queer vztah například s Kaidanem Alenkem nebo jako dívka s Kelly Chambers.

LGBT postavy ve hře Mass Effect

2) Dragon Age

Vztahy a romantika jsou základním prvkem snad každé hry od Bioware a nejinak je tomu ve fantasy RPG Dragon Age. Už v prvním díle s podtitulem Origins z roku 2009 dostali hráči možnost navázat partnerský vztah s charismatickým elfím nájemným vrahem Zevranem nebo se silně věřící bardkou Lelianou. Několik queer postav nabízí také kritikou hůře hodnocená dvojka. Ať už je to elfka Merrill, šedý strážce Warden, emocionálně lehce nestabilní bývalý otrok Fenris nebo okouzlující pašeračka Isabela.

Nejbohatší výběr queer postav pak nabízí nejnovější díl Dragon Age: Inquisition. Hned na začátku hry máte možnost naverbovat pansexuálního “železného býka”, který ze všeho nejvíce miluje lov draků a pití piva. Další pansexuální postavou je charismatická Josephine pracující pro inkvizici nebo jediná čistě gay postava ve hře - Dorian. Naopak pouze lesbický vztah můžete navázat s lučištnicí Serou, která má slabost pro trpaslice a Qunari.

Jeden z lesních regionů ze hry Avatars Frontiers of Pandora

3) Xenoblade Chronicles

Japonská RPG série Xenoblade příliš nepracuje s tradičním rozdělením na mužský/ženský gender nebo vyhraněnou sexualitou. U mnoha postav si tak pohlavím nejsme vůbec jistí a sexualita je zde spíše jen naznačená tak, aby si fanoušci mohli vztahy sami domýšlet. Mezi takové postavy patří například hrdinové Juniper, Roc, A nebo Azami.

Queer postavy ve hře Xenoblade Chronicles

4) Persona

V Japonsku extrémně populární série je na první pohled simulátorem života středoškolského studenta okořeněný tradičními tahovými souboji. Jak už název napovídá, jde ve hře v prní řadě o tzv. persony - každá postava, kterou si vyberete do party, hraje v příběhu zásadní úlohu. Navíc s mnoha z nich můžete rozvíjet vztahy. Pravděpodobně nejoblíbenější queer postavou série je Kanji Tatsuma, který ve hře svou homosexualitu teprve objevuje a snaží se s ní vyrovnat.

Další z LGBT+ plus postav je v pátém díle záporák Joker a jeho kamarád Riuji Sakamato. Přestože je láska mezi Riujem a Jokerem celkem očividná (Joker posílá Riujovi noční smsky, zve ho do restaurací, kde si můžou do noci povídat a celkově se chová jako typický teenager ke svému crushi), ve hře nikdy není jednoznačně řečeno, že jde o více než přátelský vztah.

LGBT Plus postavy v sérii Persona

5) Fire Emblem

Další vztahové RPG nabízející neskutečně různorodou plejádu lidských charakterů i jejich sexuálních preferencí. Fire Emblem Three Houses je v podstatě vztahová hra s návykovou hratelností, promyšlenými tahovými souboji a důrazem na konsekvence vašich rozhodnutí.

Vybudované vztahy navíc přímo ovlivňují dění na bojišti, takže investovat do nich zde rozhodně stojí za námahu. Z nejznámějších queer postav můžeme zmínit třeba sympatického velitele Clauda, Edelgarda, Rheu nebo Lindhardta.

LGBT postavy ve hře Fire Emblem

6) The Last of Us I a II

RPG the Last of Us se může pyšnit jedním z nejsilnějších příběhů videoherní historie. Pro LGBT+ komunitu je důležitá tím, že jako jedna z prvních velkých her uvedla jako hlavní queer postavu dívku Ellie.

Vztah Ellie a Diny navíc hraje v příběhu velmi podstatnou roli. Díky skvěle propracované psychologii se do hrdinky hráč snadno vcítí a dokáže její city pochopit a sžít se s ní. A to je pro každého mladého queer hráče nenahraditelná zkušenost.

Queer postavy ve hře The Last of Us

7) Life is Strange 1 a 2

Life is Strange je oceňována jako jedna z nejrealističtějších her historie. V kůži sedmnáctileté středoškolačky Max Caulfield prožijeme nevšední příběh plný každodenních problémů, přátelství i dramatických okamžiků. Jedním takovým je i setkání s bývalou spolužačkou Cloe, se kterou si postupně vybuduje láskyplný vztah plný emocí, strachu, obav z odmítnutí, ale i naděje a lásky.

Na Life is Strange navazuje příběhově samostatný druhý díl, ve kterém si zahrajeme tentokrát za chlapce, který může volit mezi dvěma romantickými možnostmi - dívkou Cassidy a spolužákem Finnem McNamarou.

Queer vztahy v sérii Life is Strange

8) The Sims

Série The Sims je pro mnohé z nás možná vůbec první hrou, ve které jsme se s otevřeným přístupem ke vztahům setkali poprvé. Je úplně jedno, jaké mají Simíci pohlaví - náklonnost si mohou vybudovat ke každé osobě. Záleží čistě jen na vzájemných sympatiích a rozvíjení plusových vztahových bodů.

O tom, že jsou vývojáři ze společnosti Maxis hlavy otevřené, svědčí i fakt, že zde může otěhotnit i muž a manželství pro všechny zde bylo cool mnohem dříve, než bylo přijato zákonem ve většině zemí vyspělé Evropy.

Manželství pro všechny ve hře The Sims

9) Hades

Od akční souls-like rubačky, jakou Hades bezesporu je, bychom nějaké hlubší ponoření do vztahů úplně nečekali. O to větším překvapením je, že v roli hlavního hrdiny, syna samotného vládce podsvětí Háda, můžeme navázat hned několik romancí - třeba s polomrtvým Thanatem, antickým hrdinou Theseem a chybět nemůže ani nejslavnější gay romance historie - nesmrtelný příběh hrdinů z trojské války Achillea a jeho mladšího přítele Patrokla.

Gay vztahy ve hře Hades

10) Baldur's Gate

Baldur’s Gate III je v současnosti asi nejvíc queer hra na trhu. Zjednodušeně se dá říct, že každý společník a postava, kterou ve hře potkáte je bisexuální a může se do vás zamilovat bez ohledu na vaše pohlaví. Už při tvorbě postavy si můžete určit, zda bude mužská, ženská nebo nebinární. S postavou si vyhrajete i díky téměř neomezeným možnostem úpravy fyzického vzhledu.

Hra skvěle pracuje se ztotožněním s charakterem a možností vyzkoušet si ve hře "nanečisto" třeba i vztahy, ve kterých si ve skutečnosti třeba nejste jistí.

Pokud vás zajímá 10 nejlepších LGBT+ seriálů a filmů na Netflixu, podívejte se na našich 10 tipů.

Gay vztahy ve hře Baldurs Gate 3

Gay hry TOP 10

  1. Mass Effect
  2. Dragon Age
  3. Xenoblade Chronicles
  4. Persona
  5. Fire Emblem
  6. The Last of Us
  7. Life is Strange
  8. The Sims
  9. Hades
  10. Baldur's Gate

Doporučené články

Diskuze

* Povinné položky

Zatím je tu ticho. Prolomte ho jako první.