Srdcerváči a další 4 nejlepší LGBT+ seriály na Netflixu

Vojtěch Mišura
30. 06. 2023 11:48 Aktualizováno
Srdcerváči a další 4 nejlepší LGBT+ seriály na Netflixu

Seriálů s LGBT+ tematikou se na Netflixu v posledních letech objevila celá řada. Už dávno nejde jen o nervydrásající dramata zobrazující odmítnutí většinovou společností, ale o širokou škálu nejrůznějších žánrů od romantiky, komedie, po mysteriózní seriály a sci-fi. Z LGBT+ se zkrátka stala běžná součást mainstreamové produkce.

Mrkněte na výběr těch nejlepších současných queer seriálů na Netflixu!

Obsah článku

Srdcerváči (2022, Velká Británie)

Předlohou v současnosti asi nejúspěšnějšího queer seriálu je komiks od mladé anglické kreslířky a spisovatelky Alice Oseman. Seriálová podoba se komiksem inspirovala nejen příběhem, ale i po vizuální stránce. Filmaři celý seriál natočili v pastelových barvách s použitím roztomilé animace zdůrazňující momentální emoce hrdinů.

Jak napovídá samotný název, nejde o žádnou teenagerskou depkařinu ve stylu Euforie, ale o romantický, citlivý příběh, který svou bezprostředností a optimismem pohladí po duši. Hlavního hrdinu Charlieho Springa ztvárnil mladý herec Joe Locke a jeho přítele Nicka herec Kit Connor.

Srdcerváči hodnocení ČSFD: 83%

Srdcerváči lgbt seriál

 • Srdcerváči 1. série (2022)
 • Srdcerváči 2. série (2023)
 • Srdcerváči 3. série (2024?)
 • Srdcerváči 4. série (2025?)

Charlie Spring a Nick Nelson v seriálu Srdcerváči na Netflix

Mladá modrá krev (2021, Švédsko)

Švédský seriál vypráví příběh prince Wilhelma, budoucího následníka trůnu, který si kvůli rvačce v nočním klubu vykoleduje pobyt v soukromé internátní škole. Tam se snaží začlenit mezi ostatní studenty, kteří se mu kvůli jeho původu snaží všelijak podlézat.

Willhelm si ale za svého parťáka vybere nenápadného kluka Simona ze sociálně slabé rodiny, což se ostatním zrovna nezamlouvá. A situace se ještě vyostří, když zjistí, že mezi oběma chlapci vzniklo víc než jen přátelské pouto. Severská seriálová tvorba zažívá v poslední době zlaté období a Mladá modrá krev je jen dalším potvrzením tohoto trendu.

Young Royals hodnocení ČSFD: 81%

Mladá modrá krev gay seriál

 • Mladá modrá krev 1. série (2021)
 • Mladá modrá krev 2. série (2022)

Princ Willhelm a Simon v seriálu Young Royals na Netflixu

Na pohodu (2020, Velká Británie)

Mae je kanadská komička žijící ve Velké Británii, kde se snaží zapomenout na své ne úplně šťastné období z nedávné minulosti. Po jednom vystoupení se seznámí s dívkou George, díky které to snad poprvé v jejím životě vypadá “na pohodu”.

Podobně jako Srdcerváči jde o milou, vtipnou a dojemnou jednohubku, která je příjemným protipólem drsnějším seriálům, které více sází na explicitně realistické pojetí. Třešničkou je obsazení Lisy Kudrow v roli matky hlavní hrdinky, kterou všichni známe jako Phoebe ze seriálu Přátelé.

Na pohodu hodnocení ČSFD: 77%

Na pohodu seriál

 • Na pohodu 1. série (2020)
 • Na pohodu 2. série (2021)

Hlavní hrdinka seriálu Na pohodu Mae s přítelkyní George

Elita (2018, Španělsko)

LGBT sice není hlavním motivem španělského seriálu Elita, i tak tu ale najdeme několik queer postav, které tu rozhodně nejsou jen tak do počtu.

Vztah mezi tenisovým hráčem Anderem, jenž vyrůstá v elitní španělské rodině a Omarem, chudým pouličním gansterem, který si přivydělává dealováním drog, citlivě vypráví těžkosti coming outu ve dvou zcela odlišných sociálních prostředí. Seriál se nebojí ani komplikovanějších témat jako je HIV pozitivita nebo drogová závislost.

Elita hodnocení ČSFD: 82%

Elita seriál

 • Elita 1. série (2018)
 • Elita 2. série (2019)
 • Elita 3. série (2020)
 • Elita 4. série (2021)
 • Elita 5. série (2022)

Elitá pátá série na Netflixu - plakát

Převýchova Cameron Postové (2018, USA) LGBT filmy Netflix

90. léta vnímáme dnes jako vrchol liberalismu. Cenzura tehdy v podstatě neexistovala a všechno se zdálo být možné. V USA ale první polovina 90. let zase tak otevřená nebyla. Psal se rok 1993, prezidentem byl tehdy George Bush starší a být gay rozhodně nebyla žádná výhra.
Snímek vypráví příběh Cameron Postové, které psycholog, kvůli lásce ke své spolužačce, nařídí pobyt v křesťanském ústavu ústavu pro léčbu homosexuality u teenagerů. Zde se Cameron seznámí s partou mladých lidí a společně se snaží přežít v přísném a rigidním režimu.

I když se zdá, že tyto praktiky dávno patří minulosti, téma je bohužel stále aktuální, a to nejen ve Spojených státech. V České republice například stále neexistuje právní rovnoprávnost mezi LGBT a heterosexuálním partnerstvím. Snímky jako Převýchova Cameron Postové tedy mají v našich končinách i v roce 2022 stále důležité poselství.

Převýchova Cameron Postové hodnocení ČSFD: 61%

LGBT seriály 2022 Netflix

 1. Heartstopper (Srdcerváči)
 2. Young Royals (Mladá modrá krev)
 3. Feel Good (Na pohodu)
 4. Elite (Elita)
 5. The Miseducation of Cameron Post (Převýchova Cameron Postové)

Určitě se také podívejte na aktuální článek o 2. sérii Srdcerváčů.

Hlavní hrinové filmu Převýchova Cameron Postové sedící na korbě náklaďáku

Manželství pro všechny v Česku - Co se stále nesmí v roce 2022

 1. společné jmění partnerů
 2. vdovský a vdovecký důchod
 3. nárok na sociální dávky po úmrtí partnera
 4. nárok pro děti na sirotčí důchod po smrti rodiče
 5. osvojení dítěte druhého partnera
 6. osvojení dítěte z ústavu
 7. pěstounská péče

Doporučené články

Diskuze

* Povinné položky

Zatím je tu ticho. Prolomte ho jako první.