Srdcerváči a dalších 9 nejlepších LGBT+ seriálů na Netflixu

Vojtěch Mišura
16. 01. 2024 18:53 Aktualizováno
Srdcerváči a dalších 9 nejlepších LGBT+ seriálů na Netflixu

Seriálů s LGBT+ tematikou se na Netflixu v posledních letech objevila celá řada. Už dávno nejde jen o nervydrásající dramata zobrazující odmítnutí většinovou společností, ale o širokou škálu nejrůznějších žánrů od romantiky, komedie, po mysteriózní seriály a sci-fi. Z LGBT+ se zkrátka stala běžná součást mainstreamové produkce.

Mrkněte na výběr těch nejlepších na Netflixu!

Obsah článku

Srdcerváči (2022, Velká Británie)

Předlohou v současnosti asi nejúspěšnějšího queer seriálu je komiks od mladé anglické kreslířky a spisovatelky Alice Oseman. Seriálová podoba se komiksem inspirovala nejen příběhem, ale i po vizuální stránce. Filmaři celý seriál natočili v pastelových barvách s použitím roztomilé animace zdůrazňující momentální emoce hrdinů.

Jak napovídá samotný název, nejde o žádnou teenagerskou depkařinu ve stylu Euforie, ale o romantický, citlivý příběh, který svou bezprostředností a optimismem pohladí po duši. Hlavního hrdinu Charlieho Springa ztvárnil mladý herec Joe Locke a jeho přítele Nicka herec Kit Connor.

Určitě se také podívejte na aktuální článek o 2. sérii Srdcerváčů.

Srdcerváči hodnocení ČSFD: 83%

Srdcerváči lgbt seriál

 • Srdcerváči 1. série (2022)
 • Srdcerváči 2. série (2023)
 • Srdcerváči 3. série (2024?)
 • Srdcerváči 4. série (2025?)

Charlie Spring a Nick Nelson v seriálu Srdcerváči na Netflix

Mladá modrá krev (2021, Švédsko)

Švédský seriál vypráví příběh prince Wilhelma, budoucího následníka trůnu, který si kvůli rvačce v nočním klubu vykoleduje pobyt v soukromé internátní škole. Tam se snaží začlenit mezi ostatní studenty, kteří se mu kvůli jeho původu snaží všelijak podlézat.

Willhelm si ale za svého parťáka vybere nenápadného kluka Simona ze sociálně slabé rodiny, což se ostatním zrovna nezamlouvá. A situace se ještě vyostří, když zjistí, že mezi oběma chlapci vzniklo víc než jen přátelské pouto. Severská seriálová tvorba zažívá v poslední době zlaté období a Mladá modrá krev je jen dalším potvrzením tohoto trendu.

Young Royals hodnocení ČSFD: 81%

Mladá modrá krev gay seriál

 • Mladá modrá krev 1. série (2021)
 • Mladá modrá krev 2. série (2022)

Princ Willhelm a Simon v seriálu Young Royals na Netflixu

Na pohodu (2020, Velká Británie)

Mae je kanadská komička žijící ve Velké Británii, kde se snaží zapomenout na své ne úplně šťastné období z nedávné minulosti. Po jednom vystoupení se seznámí s dívkou George, díky které to snad poprvé v jejím životě vypadá “na pohodu”.

Podobně jako Srdcerváči jde o milou, vtipnou a dojemnou jednohubku, která je příjemným protipólem drsnějším seriálům, které více sází na explicitně realistické pojetí. Třešničkou je obsazení Lisy Kudrow v roli matky hlavní hrdinky, kterou všichni známe jako Phoebe ze seriálu Přátelé.

Na pohodu hodnocení ČSFD: 77%

Na pohodu seriál

 • Na pohodu 1. série (2020)
 • Na pohodu 2. série (2021)

Hlavní hrdinka seriálu Na pohodu Mae s přítelkyní George

Elita (2018, Španělsko)

LGBT sice není hlavním motivem španělského seriálu Elita, i tak tu ale najdeme několik queer postav, které tu rozhodně nejsou jen tak do počtu.

Vztah mezi tenisovým hráčem Anderem, jenž vyrůstá v elitní španělské rodině a Omarem, chudým pouličním gansterem, který si přivydělává dealováním drog, citlivě vypráví těžkosti coming outu ve dvou zcela odlišných sociálních prostředí. Seriál se nebojí ani komplikovanějších témat jako je HIV pozitivita nebo drogová závislost, patří tak mezi aktuálně nejpopulárnější gay seriály.

Elita hodnocení ČSFD: 82%

Elita seriál

 • Elita 1. série (2018)
 • Elita 2. série (2019)
 • Elita 3. série (2020)
 • Elita 4. série (2021)
 • Elita 5. série (2022)

Elitá pátá série na Netflixu - plakát

Převýchova Cameron Postové (2018, USA) LGBT filmy Netflix

90. léta vnímáme dnes jako vrchol liberalismu. Cenzura tehdy v podstatě neexistovala a všechno se zdálo být možné. V USA ale první polovina 90. let zase tak otevřená nebyla. Psal se rok 1993, prezidentem byl tehdy George Bush starší a být gay rozhodně nebyla žádná výhra.
Snímek vypráví příběh Cameron Postové, které psycholog, kvůli lásce ke své spolužačce, nařídí pobyt v křesťanském ústavu ústavu pro léčbu homosexuality u teenagerů. Zde se Cameron seznámí s partou mladých lidí a společně se snaží přežít v přísném a rigidním režimu.

I když se zdá, že tyto praktiky dávno patří minulosti, téma je bohužel stále aktuální, a to nejen ve Spojených státech. V České republice například stále neexistuje právní rovnoprávnost mezi LGBT a heterosexuálním partnerstvím. Snímky jako Převýchova Cameron Postové tedy mají v našich končinách i v roce 2022 stále důležité poselství.

Převýchova Cameron Postové hodnocení ČSFD: 61%

Hlavní hrinové filmu Převýchova Cameron Postové sedící na korbě náklaďáku

Všechno hned (2023, Velká Británie)

Všechno hned navazuje na tradici netflixáckých sérií o dospívání jako populární Sex Education nebo Euforie. Šestnáctiletá Maia se vrací na střední po pobytu z léčebny, kde se léčila z anorexie. Během její absence ale většina spolužáků ušla obrovský kus cesty a mají za sebou první milostné zkušenosti, párty nebo lehké drogy.

Mia si proto vytvoří speciální bucket list všeho, co se chystá co nejrychleji dohnat včetně sblížení se s dívkou, která se jí líbí. Ne všechno se ale dá naplánovat...

Všechno hned hodnocení ČSFD: 65%

Hrdinové seriálu Všechno hned

Tore (2023, Švédsko)

Poté, co Tore při nehodě ztratil nejdůležitější osobu ve svém životě, dělá vše, co může, aby potlačil svou bolest. Přes den žije celkem běžný dospělácký život - pracuje v otcově pohřebním ústavu a flirtuje s místním květinářem.

V noci se ale snaží osvobodit ze své deprese návštěvami nočních klubů, nezřízeným pitím alkoholu a navazováním krátkodobých sexuálních vztahů. Tato zdánlivá svoboda je ale těžce vykoupená, a tak se jeho blízcí brzy začnou strachovat o jeho psychické i fyzické zdraví.

Tore hodnocení ČSFD: 65%

Hrdinové seriálu Všechno hned

Nyad (2023, USA)

Životopisný film o heroickém sportovním výkonu, kdy šedesátipětiletá Diana Nyad v roce 2023 uplavala více 160 kilometrů z Kuby na Floridu a stala se tak teprve třetím plavcem, který tuto vzdálenost dokázal uplavat (a 1. podle oficiálních pravidel pro převlabu kanálu La Manche). Snímek vyniká výbornými hereckými výkony obou hlavních protagonistek - Annette Bening a Jodie Foster. Kromě sporotvní linky se děj zaměřuje právě na vztah mezi houževnatou plavkyní a její podporující trenérkou a celoživotní partnerkou.

Nyad hodnocení ČSFD: 75%

Herečky ztvárňující hlavní role v životopisném filmu Nyad

Vezmeš si mě za mrtvolu? (2022)

Tchajwanský mix žánrů od krimi duchařinu po romantickou komedii boduje skvělým tempem, při kterém se rozhodně nebudete nudit. Na první pohled dost bizarní mix nabídne i velmi pěkně ztvárněnou romantickou linkou v hlavní roli s homofobním policistou, který si omylem vyslechne věštbu o tom, že se musí oženit s duchem zesnulého mladíka, jinak ho po celý život bude pronásledovat smůla. Tuhle asijsou jízdu zkrátka musíte vidět!

Vezmeš si mě za mrtvolu? hodnocení ČSFD: 67%

Herec Austin Lin v romantické detektivce Vezmeš si mě za mrtvolu?

Olly Alexander: Vyrůstat jako Gay? (2017)

Olly Alexander: Vyrůstat jako gay hodnocení ČSFD: zatím nehodnoceno

Proč jsou psychické problémy v LGBTQ+ komunitě tak rozšířené? Můžou za to neuznaná práva a stále ještě převažující odsuzující názor většinové společnosti a především pak nejbližší rodiny? Nebo jde o něco více introspektivního? Nad těmito otázkami se zamýšlí anglický zpěvák Olly Alexander, který tento rok bude zastupovat Velkou Británii v pěvecké soutěži Eurovision.

Zpěvák Ollie Alexander ve snímku Vyrůstat jako gay

LGBT seriály 2023 Netflix

 1. Heartstopper (Srdcerváči)
 2. Young Royals (Mladá modrá krev)
 3. Feel Good (Na pohodu)
 4. Elite (Elita)
 5. The Miseducation of Cameron Post (Převýchova Cameron Postové)
 6. Všechno hned
 7. Tore
 8. Nyad
 9. Vezmeš si mě za mrtvolu?
 10. Olly Alexander: Vyrůstat jako gay?

Manželství pro všechny v Česku - Co se stále nesmí v roce 2024

 1. společné jmění partnerů
 2. vdovský a vdovecký důchod
 3. nárok na sociální dávky po úmrtí partnera
 4. nárok pro děti na sirotčí důchod po smrti rodiče
 5. osvojení dítěte druhého partnera
 6. osvojení dítěte z ústavu
 7. pěstounská péče
Štítky: Netflix

Doporučené články

Diskuze

* Povinné položky

Zatím je tu ticho. Prolomte ho jako první.