Síň slávy: The Legend of Zelda - vznik, příběh a historie

Vojtěch Mišura
01. 07. 2024 16:00
Síň slávy: The Legend of Zelda - vznik, příběh a historie

První díl legendární série vyšel v roce 1986 a zrodil se v hlavě slavného japonského designéra Shigeru Miyamota. Ten se jako malý kluk rád potuloval okolo svého rodného města Sonobe obklopeného malebnou architekturou, hlubokými lesy a tajuplnými jeskyněmi, které jitřily jeho představivost.
A někde tam začal příběh, který se navždy vepsal do herní historie.

Obsah článku

Legend of Zelda: historie vzniku

Geniální nápad se zrodil na konci 50. let v hlavě malého Shigeru Miyamota, který jednoho dne při toulkách přírodou okolo svého rodného městečka Sonobe objevil tajuplnou jeskyni. Na poprvé se kvůli temnotě do jeskyně neodvážil, příští den se ale vrátil s malou svítilnou a postupně prozkoumával jednotlivé komnaty, zkoumal tančící stíny na stěnách a život rozdotivného hmyzu. Do jeskyně se pravidelně vracel po dobu celého svého dospívání. A na svá dětská dobrodružství nikdy nezapomněl.

Právě pocit úžasu z nově objeveného světa, který při svých zkoumání jako kluk zažíval, se o mnoho let později rozhodl předat hráčům po celém světě. A tak vznikla herní legenda, která dodnes okouzluje svou jedinečností i těžko popsatelným kouzlem, jehož tajemství už nejspíš zůstane navždy skryto někde v lesích v okolí Sonobe.

Ikona herního designu Shigeru Miyamoto

Legend of Zelda: příběh

Svět, ve kterém se příběh odehrává, má svou vlastní mytologii a historii. Tři bohyně stvořily svět. Din - bohyně síly stvořila zemi, Nayru - bohyně moudrosti, nastolila řád a Farore: bohyně odvahy vytvořila odvahu. Než opustili tento svět, zanechaly za sebou tzv. Triforce - magický předmět složený ze tří trojúhelníků, který spojuje všechny tři klíčové vlastnosti: sílu, moudrost a odvahu.

Většina smrtelníků ovšem neoplývá všemi přednostmi, a tak se Triforce rozpadl na tři díly, které může složit pouze hrdina, jenž žije v rovnováze. Představitelem jednotlivých schopností jsou 3 hlavní postavy série: Sílu zosobňuje hlavní záporák Ganon - temný pán, který se snaží svrhnout království Hyrule, moudrost vznešená princezna Zelda a odvahu neohrožený mladík a hlavní hrdina série Link.

Hlavní hrdina Link držící magický předmět Triforce nad hlavou

Legend of Zelda: všechny díly podle data vydání

Od premiéry Legend of Zelda v roce 1986 uplynulo už téměř 40 let. Za tu dobu vzniklo neuvěřitelných 17 dobrodružství s drobným zeleným "skřítkem" v hlavní roli. Značka je od počátku neoddělitelně spjatá s konzolemi od Nintenda - od prvních domácích konzolí Nintendo Entertainment System (NES), Nintendo 64, Wii, přes handhledy Game Boy Color, Nintendo DS až po nejnovější hybridní Nintendo Switch.

1) The Legend of Zelda (NES, 1986)

Mladý cestovatel Link se vydává na dobrodružnou cestu za osvobozením princezny Zeldy z područí temného pána Ganona. Hned v úvodu potká Starého muže, jenž mu daruje Magický meč, Magický bumerang a Červený a Modrý prsten. Vyzbrojený těmito artefakty Link svrhne Ganona a společně se Zeldou nastolí v království Hyrule rovnováhu Triforce.
Na svou dobu šlo o naprosto revoluční záležitost. Otevřený svět, spousta sběratelských předmětů a možnost uložení znamenal průlom v RPG hraní. Hry se prodalo 6,5 milionu kusů!

2) Zelda II: The Adventure of Link (NES, 1987)

Asi nejméně populární díl série, který je na první pohled odlišný perspektivou hraní z boku připomínající Castlevanii nebo Prince z Persie. Jde taky o jednu z mála her ze série, kde není hlavním protivníkem Ganon, ale Linkův vlastní zlý stín tzv. Dark Link. I přesto hra znovu zaznamenala obrovský úspěch, prodalo se jí 4, 61 milionů kopií a znamenala jistotu, že Legend of Zelda bude nadále pokračovat.

3) The Legend of Zelda: A Link to the Past (Super NES, 1991)

Třetí Zelda se vrátila ke klasickému izometrickému pohledu a stala se jednou z nejlépe hodnocených Zelda her vůbec. Jde také o první příběhovou hru, kde se prolínají dva světy - současný a Temný svět, což je koncept, ke kterému se vývojáři ještě několikrát vrátili. Poprvé v sérii se zde také představuje legendární Master Sword, který se poté objeví v každém dalším díle.

Gameplay ze hry Legend of Zelda: Link to the past

4) The Legend of Zelda: Link’s Awakening (Game Boy, 1993, Nintendo Switch 2019)

První Zelda na Gameboy a hned trefa do černého. Graficky hra navazuje na svého předchůdce a přidává několik dalších vylepšení jako jsou hratelné písně, rybaření nebo obchodování s předměty. Hry se prodalo 3,83 milionů kusů. Hra se v roce 2019 dočkala povedeného remasteru na Nintendo Switch a je ideálním vstupním bodem pro nové hráče, kteří si chtějí užít klasické Zelda dobrodružství.

5) The Legend of Zelda: Ocarina of Time (Nintendo 64, 1998)

Jedna z nejzásadnějších titulů herní historie představila království Hyrule poprvé kompletně ve 3D podobě. Jako první hra v historii dostala absolutní hodnocení 40/40 v prestižním japonském herním časopise Famitsu a z komerčního hlediska šlo dlouho o nejprodávanější Zeldu vůbec (7,6 milionů kopií) - dokud jí v roce 2017 nepřekonalo Breath of the Wild.

6) The Legend of Zelda: Majora’s Mask (Nintendo 64, 2000)

Majora’s Mask je hodnocena jako nejtemnější díl série, ve kterém zemi Termina (paralelnímu světu Hyrule) hrozí apokalypsa v podobě hroutícího se měsíce, který pomalu sestupuje k zemi.
Hra využívá stejný 3D engine jako předchůdce. Přidává však zcela nový herní mechanismus v podobě časového limitu (54 minutový cyklus v reálném čase).

Zlatá herní castridge hry Zelda Majoras Mask.

7) The Legend of Zelda: Oracle of Seasons/ Oracle of Ages (Game Boy Color, 2001)

V době největší slávy Pokémon her využije Nintendo obdobný koncept také u Zeldy. Oracle of Ages a Oracle of Seasons se navzájem ovlivňují, mají stejný svět, ale nabízí odlišný příběh. Stylem se vrací k původním 2D hrám, obě mají epický příběh a i když dnes nepatří mezi nejznámější díly, kvalitou se řadí k těm nejlepším v historii značky.

Pokud si tyto dva díly chcete zahrát na Nintendu Switch, stačí si pořídit Nintendo Switch Membership a stáhnout si obě hry z Nintendo Shopu zdarma.

8) The Legend of Zelda: The Wind Waker (GameCube, 2002)

První hra v sérii, která radikálně změnila vizuální styl směrem k dětskému publiku, se dočkala nevole fanoušků. I sebevětší škarohlídi ale nemohli přehlédnout vybroušené herní mechaniky, zajímavý příběh a neskutečně promyšlené dungeony. Navíc jde o unikátní pirátské dobrodružství na moři a hlavním prostředím je samotný oceán.

9) The Legend of Zelda: Four Swords Adventures (GameCube, 2004)

Další díl série se nebál experimentovat pro změnu s hrou pro více hráčů. Přístup ke hře hráčům komplikovala nutnost propojení konzole GameCube s Game Boy Advance. Nakonec se titulu prodalo jen něco málo přes 900.000 kopií, což z Four Swords Adventures dělá nejméně úspěšným dílem série.

10) The Legend of Zelda: The Minish Cap (Game Boy Advance, 2004)

Na první velké single dobrodružství si majitelé Game Boy Advance museli počkat dlouhé 4 roky. Stejně jako v případě Oracle of Ages a Oracle of Seasons hru programovali vývojáři z Capcomu a podobně jako u prvních dvou her i v The Minish Cap využívají střídání dvou paralelních světů. Link zde má kouzelný čepeček, díky které se může portovat do říše skřítků, kteří jsou rozesetí po celém království.

11) The Legend of Zelda: Twilight Princess (GameCube, Wii, 2006)

Po veselejších a barevnějších dílech je Twilight Princess návratem k temnějším dílům série jako byla Ocarina of Time nebo Majoras Mask. I zde Link vstupuje do paralelní říše - temné Twilight Realm - kde v podobě vlka čelí temným silám zužujících zemi. K přepravě po světě kromě své zvířecí podoby využívá také kobylu Eponu a pomocnici Midnu. Hra se stala do té doby nejprodávanějším dílem v sérii.

Zelda Twilight Princess

12) The Legend of Zelda: Phantom Hourglass (Nintendo DS, 2007)

Plachtění na moři po druhé, tentokrát na veleúspěšné přenosné konzoli Nintendo DS. Kromě brázdění ve vlnách si hra vtipně pohrála s hardwarovými vymoženostmi DSka, které využilo sílu hráčova dechu nebo hlasu a nejrůznější minihry založené na bázi dotykové obrazovky.

13) The Legend of Zelda: Spirit Tracks (Nintendo DS, 2009)

Po úspěchu Phantom Hourglass následovalo další odlehčenější dobrodružství, tentokrát s velmi netradičním dopravním prostředkem - vlakem. Právě způsob cestování se stal nejkritičtěji hodnocenou složkou hry, které se nakonec prodalo dvojnásobně méně než jejího předchůdce.

14) The Legend of Zelda: Skyward Sword (Wii, 2011, Nintendo Switch 2021)

Pravděpodobně nejopomíjenější díl hlavní série Skyward Sword byl navržen tak, aby naplno využíval remote ovládání konzole Nintendo Wii (později v remake i Switche). I kvůli nepřesnému ovládaní pomocí Wiimote či joy-conů je tato hra považována spíše za slabší, což ovšem v případě Zeldy stále znamená vysoce nadprůměrné hodnocení okolo 8 bodů z 10. Hra nicméně znamenala technologický průlom a vybudovala podhoubí pro vznik dvou nejuznávanějších dílů - Breath of the Wild a Tears of the Kingdom.

15) The Legend of Zelda: A Link Between Worlds (Nintendo 3DS, 2013)

Návrat k izometrické klasice vyšel Nintendu na výbornou. Hra využívá 3D zobrazení handheldu a přináší pozoruhodnou otevřenost, kdy si můžete nakoupit všechny důležité předměty okamžitě v obchodě a celou hru projít víceméně dle vlastního uvážení. Link se umí proměňovat ve 2D malbu, kterou cestuje skulinami do temného světa, ve kterém hrozí dvojnásobné nebezpečí.

Link Between worlds

16) The Legend of Zelda: Tri Force Heroes (Nintendo 3DS, 2015)

Tri Force Heroes je čistě kooperativní hrou, kterou si zahrajete s dvěma dalšími majiteli 3DS. Nejedná se o klasickou singleplayerovou epickou adventuru, jak jsme zvyklí, ale spíše o sled různých miniúkolů s nutností kooperace.

17) The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Nintendo Switch, Wii U, 2017)

Bezpochyby jedna z nejrevolučnějších a také prodejně nejúspěšnější Zelda v historii (přes 30 milionů prodaných kusů). Herními mechanismy se Breath of the Wild vrací k prapůvodní Miyamatově myšlence - mít naprostou volnost při prozkoumávání světa a možnost dohrát hru nelineárně. Link se probouzí z hlubokého, 100 letech dlouhého spánku, aby zničil tzv. Calamity Ganon, který ohrožuje existenci celého království.

18) The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom (Nintendo Switch, 2023)

Pokračování Breath of the Wild si odneslo neméně nadšené reakce. Přestože tentokrát do série nepřináší nic revolučního, vylepšuje malé detaily svého předchůdce a brousí hratelnost k naprosté dokonalosti.

Link ve hře Tears of the Kingdom

Legend of Zelda: TOP 5 dílů podle Herních kuponů

5) The Legend of Zelda: Oracle of Ages a Oracle of Season (GBC, 2001, port na Nintendo Switch 2023)

4) The Legend of Zelda: Ocarina of Time (N64, 1998, Nintendo DS)

3) The Legend of Zelda: A Link Between Worlds (3DS, 2013)

2) The Legend of Zelda: Link's Awakening (Switch, 2019)

1) The Legends of Zelda: Breath of the Wild a Tears of the Kingdom (Switch, 2017/2023)

Nintendo Switch Membership na Herních kuponech

Chcete hrát online, získat přístup k desítkám her a dalším výhodám? Pořiďte si členství Nintendo Switch Online a užijte si hraní na konzoli Switch na maximum. Platit u nás můžete jednou z mnoha platebních metod.

Doporučené články

Diskuze

* Povinné položky

Zatím je tu ticho. Prolomte ho jako první.