Ženy v gamingu bojují proti diskriminaci. Sexuální obtěžování je ale stále běžným jevem

Kateřina Kučerová
21. 09. 2022 10:23
Ženy v gamingu bojují proti diskriminaci. Sexuální obtěžování je ale stále běžným jevem

V září proběhla výroční konference Women in Games za rok 2022. I letos pro všechny zúčastněné přichystala nabitý line-up plný seminářů a přednášek dámských osobností celosvětového gamingu.

Smyslem existence této a jí podobných konferencí je především cesta k rovnosti v profesní rovině.

Obsah článku

A to nejen v profesionálním e-sportu, ale například i na manažerských či vývojářských pozicích v rámci herního průmyslu.

  • Ženy a hry v číslech

Ačkoliv to nemusí být patrné na první pohled, čísla mluví jasně: k roku 2020 zaujímaly ženy v celkovém počtu pracovní síly herního průmyslu zhruba 22 %. Výkonné týmy v tomto odvětví jsou obsazeny ženami z 16 %.

Co se týče e-sportu, na základě žebříčků portálu Esport Earnings lze kupříkladu zjistit, že výdělky tisícího hráče z celkového žebříčku nejvyšších výdělků jsou stále větší než to, co hraním vydělá třetí finančně nejúspěšnější žena.

Ve vrchní čtyřstovce top hráčů podle příjmů není dáma ani jedna. Přitom se ale nedá říct, že by holky hrám nijak neholdovaly - v globálu tvoří zhruba polovinu všech hráčů, kteří si aspoň občas něco zapaří. Jak je to tedy všechno možné?

“Mužský obor”

Každý z nás se určitě alespoň jednou přistihl s překvapeným výrazem, když zjistil, že ten protivník, od kterého dostává naloženo, je žena. Pod souslovím “typický gamer” si představíme všechny možné typy kluků, ale zřídkakdy holku. Hráčka je pak pro nás spíše rarita, často vše třeba laxně shrneme tím, že je stejně “taková klučičí”.

Svět se vyvíjí a s ním i postoje společnosti, a ačkoliv už je herní komunita dnes více zvyklá přijmout mezi sebe i dívky, stále je gaming braný jako jakási klučičí zábava. Vzhledem k podílu ženských hráček ale není příliš důvod.

Ani na určité predispozice se zde nedá odkazovat - herní skill je většinou spíše o drilu a tréninku, nevyžaduje specifickou fyzickou zdatnost či cokoliv, co by determinovala rozdílnost mužských a ženských těl. Dojem o “mužském oboru” je tedy dán ryze obyčejově a společensky.

Nejlépe placená hráčka světa Sasha Scarlett Hostin

Obtěžování

Významná část mužů z hráčské komunity vnímá hráčky jako atraktivní potenciální protějšky… to je vcelku normální, být přitahován osobou se společnými zálibami. Vše ale přestává být v pořádku, když takové situace vyústí v sexuální násilí. Herní průmysl má bohužel na kontě takových případů přehršel.

Mezi jedny z nejvýraznějších skandálů spojených s obtěžováním bychom určitě zařadili loňské výpovědi zaměstnankyní amerického Blizzardu, který známe například pro tak milovaný Warcraft, Hearthstone nebo Overwatch.

Obvinění na miliardovou společnost bylo vzneseno kalifornským úřadem pro spravedlivé zaměstnávání a bydlení. Žalobci poukazují na systematickou diskriminaci v podobě výrazně nižších mezd či šancí na povýšení v případě ženských zaměstnankyň.

Případy často končí tučnými odškodnými pro poškozené či zaváděním různých opatření, jejichž efektivita je diskutabilní. Otázkou zůstává, zda se tak tedy pouze nezalepují důsledky společenského nastavení, které zůstává nezměněné.

Kauzy sexuálního obtěžování v herním průmyslu

  • Blizzard - obvinění z roku 2018 ze sexuálního obtěžování dokonce i vysoce postavenými členy vedení. Konkrétní výpovědi žen se často točí kolem nevhodných sugestivních návrhů či sexuálně laděných otázek dokonce už v průběhu pohovorů.
  • Riot Games - kauza kolem erotických fotografií, které nadřízení nevyžádaně posílali svým podřízeným zaměstnankyním. 
  • Naughty Dog - sexuální obtěžování zaměstnance vývojáře Davida Ballarda z roku 2015.

Toxická komunita

Občas dívka nemusí být ani pod sexuálním nátlakem, aby se jí celý gaming znechutil či byla od hraní dlouhodobě odrazována. Velkým nešvarem herních komunit jako takových bývají takzvaně toxičtí lidé, kteří v komunitě vytváří nepříjemné, napjaté prostředí. Takové toxické chování se nejčastěji projevuje nadávkami a urážkami, a to mnohdy se hrou nijak nesouvisejícími.

Zcela nový vesmír se potom otevírá, promluvíme-li o sexismu v už tak nehostinných zákoutích komunity. Ačkoliv má mnoho hráčů tendenci napadat spoluhráče či soupeře nepřiměřeným způsobem, v případě hráček často zcela mizí jakékoliv morální hranice. Ať už se jedná o urážky s jasným sexuálním podtónem, které nejsou mezi hráči ničím neobvyklým, nebo ponižování stylem “vrať se do kuchyně”, které nás vrací zhruba na začátek minulého století, agresoři se mnohdy neštítí ničeho.

Nejsou to ale pouze trollové a chroničtí flameři, kteří mohou se sebevědomím či chutí hrát zahýbat nejedné gamerce. Častý jev, se kterým se můžeme setkat, je argumentování pohlavím v případě neúspěchu. U muže se důvod jeho proher a nízkého KDA často ani nehledá, případně se přičítá nedostatku cviku či “blbému dni”. V případě žen je ale prakticky pokaždé jasno… není v hraní dobrá, protože je žena. Není potom ani divu, že se mnoho dívek v online prostředí her skrývá za falešnou identitu muže.

Ženské týmy v e-sportu mění pravidla hry.

Jak bojovat za gamerky?

Člověk nemusí být expert na sociální vědu, aby vycítil, že ženám se v herní komunitě stále nedaří plně začlenit. Podhoubí, které je hráčským světem prorostlé, zkrátka a jednoduše není vůči ženám nejpříznivější. My ženy přitom nevoláme po nějakých výhodách nebo speciálním zacházení. Právě naopak. Násilné prosazování žen v gamingu pro publicitu vede k prohlubování propasti.

To je patrné třeba na příkladu celoženského e-sportového teamu Vaevictis, který se do historie zapsal nejrychlejší prohrou (13 minut) v historii League of Legends Continental League. Černé ovce se bohužel najdou vždy a všude, důležité je ale změnit obecné vnímání žen v gamingovém prostředí.

Nebrat jejich příslušnost k pohlaví jako faktor, který má vliv na herní výkon. Nepřistupovat k nim rozdílně jen proto, že jsou ženami. Také mít sebekontrolu v případě, že se dotyčnému žena zdá atraktivní. I když to tak kvůli některým, na sexualizaci těžícím, streamerkám nemusí vypadat, rovné příležitosti jsou to, co my dívky chceme.

Jestli vás zajímá také téma menšin v seriálech a filmech, podívejte se na článek Srdcerváči a další 4 nejlepší lgbt+ seriály na Netflixu.

Štítky: PC

Doporučené články

Diskuze

* Povinné položky

Zatím je tu ticho. Prolomte ho jako první.